Вибір кухонного столу дуже важливий для створення затишної атмосфери в будинку. Адже всі ми проводимо левову частку часу саме в кухні: ранковий кава, спільне приготування їжі, вечірнє чаювання. Навіть якщо ви звикли накривати на стіл в окремій кімнаті, побутові питання завжди залишаються актуальними, а їх рішенням доводиться займатися саме у кухні, біля мийки або плити. З цієї причини інтер'єр кухні, її функціональність та стійкість до зношування при постійній експлуатації вкрай важливі.
У даній статті ви дізнаєтеся, з яких матеріалів роблять сучасні кухонні стільниці, як підібрати ідеальний стіл для великої або маленької кухні, а також у чому переваги окремій барної стійки.
Перш ніж аналізувати відповідність столу маленькому або великому приміщенню, необхідно з'ясувати, яким саме вимогам повинна відповідати меблі для кухні. Отже, вибираючи стіл в кухню будь-яких розмірів і стилю, необхідно звернути увагу на такі якості, як:
стійкість матеріалів до впливу вологи і жирних парів;
стійкість до регулярній обробці миючими засобами (в тому числі і абразивними);
міцність конструкції в цілому;
функціональність (тут все залежить від деталей, в одному приміщенні функціональним буде розкладається модель, а для іншого буде достатньо окремій барної стійки).
До речі, дані правила актуальні і для решти кухонних меблів, навіть якщо стіл, полиці і стільниця робочої поверхні відносяться до різних комплектів.
На сучасному ринку можна знайти столи, кухонні комплекти і барні стійки самих різних конфігурацій, для великих і маленьких кухонь, і з самих різних матеріалів. Однак найбільш практичним варіантом для виготовлення стільниці на сьогоднішній день є такі матеріали, як:
метал;
камінь (і штучний камінь);
ламіноване ДСП.
Також популярністю користується скло, пластик і класичний варіант — деревина. Однак у кожного з цих трьох матеріалів є істотні мінуси: пластикова стільниця стійка до дії високих температур і абразивних миючих речовин, скло боїться перепадів температури і точкових ударів, а дерево накопичує бруд і з часом може розтріснутися.
А ось в якості матеріалу для каркаса завжди краще вибирати дерево або метал, такий матеріал гарантує стійкість, довговічність і безпеку експлуатації.
Після того, як ви визначилися з матеріалом стільниці й каркаса, пора задуматися і про естетичні якості кухонного столу. Відправною точкою є розміри приміщення, так як, наскільки б не був красивий масивний стіл «під старовину», в шестиметрової кухні п'ятиповерхівки йому не місце.
На щастя, дизайнери подбали про власників компактних кухонь, так що підібрати хороший варіант буде нескладно (причому, мова йде не тільки про самому столі, але і дизайні інтер'єру в цілому). Для маленького приміщення важливо:
забезпечити функціональність;
домогтися комфорту;
постаратися візуально збільшити простір.
І стіл в цьому відіграє головну роль. Так, ви можете використовувати різні складні моделі (в процесі приготування їжі такий виріб може бути взагалі непомітно, або навпаки, використовуватися в якості робочої поверхні), навісні столи (кріпляться безпосередньо до стіни). Також можна обійтися взагалі без столу, з'єднавши стільницю з підвіконням або використовуючи для прийому їжі отдельностоящую компактну барну стійку.
Колір та матеріал меблів будуть залежати тільки від ваших уподобань, а на форму варто звернути увагу. Бажано виключити варіанти з гострими кутами, адже в маленькому приміщенні зростає небезпека отримання травми.
Якщо в маленьких кухнях обмеження накладаються самим розміром приміщення, то у великих кухнях-столових є де розгулятися фантазії. У просторій кімнаті буде доречний кухонний стіл зі стільницею будь-якої форми і з будь-якого матеріалу, головне, щоб він сполучався з рештою ансамблем.
Сьогодні існує два найбільш популярні типи кухонного інтер'єру:
цілісний (коли всі меблі, включаючи і барну стійку або отдельностоящую зону приготування їжі, виконана в єдиному стилі і колірній гамі);
зонований (коли обідня зона та місце для приготування їжі підкреслено розділені).
Зонувати приміщення можна за допомогою освітлення, різного підлогового покриття, а часом навіть комбінуючи різні стилі в інтер'єрі однієї кімнати (в цьому випадку дизайнери радять створити перегукуються акценти в обох зонах). Також в якості умовної межі кухонного і обідньої зони можна використовувати отдельностоящую барну стійку з відповідними високими стільцями.